Ieri am fost la frate-mio să îl ajut să își pună internetul în funcțiune. A avut o descărcare electrică de s-a văzut o flamă într-o priză. Are un ONT/Router de la Vodafone și un router TPLink Archer C64 pe care și l-a cumpărat separat.
Înainte să mă duc la el, m-a sunat și m-a întrebat dacă știu ce probleme ar putea avea. Așa că l-am întrebat chestiile banale: ai sunat la Vodafone, ai resetat aparatura, cabluri verificate. A spus că totul este în regulă, dar internetul nu îi merge.
Ajuns la el după o jumătate de oră. TPLink-ul era legat la ONT-ul Vodafone și un televizor la TPLink și internetul prin cablu mergea bine pe TV, dar pe wireless nu mergea. Am deconectat TPLink-ul și am lăsat pornit doar ONT-ul care are și router încorporat. De data aceasta nu a mai mers nimic.
Cea mai simplă metodă a fost să resetez ONT-ul. S-au setat din nou parolele și ce mai era de setat și internetul a pornit și pe cablu și pe wireless - am testat pe 3 telefoane și două calculatoare - totul bine până aici. A venit rândul TPLink-ului - resetat, schimbate parolele și altele, de pe telefon. Și surpriza a venit abia acum. Internetul nu merge nici pe cablu, nici pe wireless, mare lucru nu mai ai ce face în acest caz.
Am lăsat doar ONT-ul că frate-mio a spus că oricum cei de la Vodafone trebuie să îi aducă un router mult mai bun și mai nou.
TPLink-ul l-am adus acasă să îl testez și astăzi l-am testat un pic mai bine. :)
Acest device primește curent, se poate seta, emite semnal pentru wifi și cablu. Surpriza este că nu primește internet. A primit acel șoc de tensiune când a fost descărcarea electrică și s-a ars ceva la el. Nu știu dacă mai poate fi reparat.
Era bine dacă avea un UPS și este bine ca toți să avem așa ceva sau un stabilizator de tensiune, că nu se știe niciodată când sunt descărcări sau șocuri electrice.

Comentarii